Praca w domu czy poza domem ? Jak to wygląda w pracy ?

Praca w domu czy poza domem ? Jak to wygląda w pracy ?

coworking-cammy-4

Dla wielu osób praca w domu to żadna praca. Wstajesz o dowolnej porze, jesz długie śniadania, masz czas na siłownię i basen, a pieniądze dostajesz za coś, co nie sprawia ci najmniejszego kłopotu. Poza tym omijają cię wszelkie frustracje i jakiekolwiek wymagania ze strony szefa, bo przecież go nie masz. Ale czy to do końca prawda?

Beztroski świat, który rysuje się w głowach ludzi nigdy niepracujących z domu, bywa naprawdę fascynujący. Taka praca to spełnienie marzeń i zarazem los wygrany na loterii, oczywiście zupełnie przypadkowo. Po ponad dwóch latach pracy w domu, przyzwyczaiłam się do oceniania mnie po pozorach, szczególnie wśród osób, które w ogóle nie wiedzą czym tak naprawdę się zajmuje i jak wygląda mój typowy dzień. Łatwiej po prostu powiedzieć, że nic nie robię i jestem na utrzymaniu męża. No cóż.

A tak naprawdę każda forma pracy ma swoje jasne i ciemne strony. Paulina z bloga OneLittleSmile, napisała kiedyś bardzo ważne słowa: “Ten (beztroski) wizerunek umacniają media, a szczególnie my, blogerzy. Kiedy oglądamy zdjęcia na Instagramie, możemy odnieść wrażenie, że freelancing to głównie popijanie kawy z pięknego kubka przy designerskim biurku, ozdobionym kwiatami i beztroskie zajmowanie się zleceniami, których przecież każdy ma na pęczki. Oczywiście w tych fotografiach nie ma nic złego, nie można oczekiwać, że wszyscy zaczną pokazywać, że coś im nie wychodzi, ale kiedy nie mamy świadomości jak to naprawdę wygląda, można łatwo dać się zwieść pozorom.”

Nie ma idealnego przepisu na życie, nie ma też idealnej pracy ani idealnego związku. Wszystko wymaga od nas motywacji, sumienności i działania. To nie jest tak, że praca na etacie jest straszna, a wolny zawód przynosi nam same korzyści. Jestem przekonana, że zarówno opcja pierwsza, jak i druga mają swoje lepsze i gorsze strony (o których często nawet nie wiemy). Dlatego zanim porzucisz stałą pracę, zobacz jak wygląda praca w domu z mojej perspektywy…

 

Processed with VSCO with a4 preset

Lista zadań 

Stworzenie listy zadań to podstawa. Dzięki temu wstaję rano i wiem nad czym danego dnia będę pracować. Nie marnuję czasu na zastanawianie się i poszukiwanie, po prostu działam. Tutaj sprawdzi się świetna mobilizacja i determinacja. Osoby, które mają problem z systematycznością i produktywnością mogą odkładać działania w nieskończoność, a to niestety nie wróży dobrze.

Gorzej wygląda u mnie ustalanie konkretnych godzin pracy. Bardzo często obiecuję sobie, że dzisiaj pracuję osiem godzin i zamykam laptopa. W praktyce wygląda to tak, że pracuję niemal zawsze do późnego wieczora, z przerwami na przygotowanie obiadu i wyjścia z psem na spacer. Bardzo trudno utrzymać granicę między życiem zawodowym i rodzinnym, kiedy wszystko dzieje się w jednym mieszkaniu.

Poza tym pracujesz na własny rachunek i kiedy po południu odbierasz wiadomość z zapytaniem o możliwość przygotowania projektu na dany temat, nie czekasz na jutrzejszy dzień, tylko działasz. Ten sposób organizacji pracy ma kilka wad, ponieważ bardzo łatwo zapomnieć o odpoczynku, ale z drugiej strony nikt cię do tego nie zmusza.

Czas na przerwę

Umiejętność odpoczywania to dla mnie wciąż nieodkryty ląd. W tej sferze mam sobie wiele do zarzucenia. Wciąż testuję nowe rozwiązania i mam nadzieję, że kiedyś będę mogła podzielić się z Wami swoimi sprawdzonymi sposobami. Póki co, ciągle działam w trybie “on” – odbieram maile tuż przed zaśnięciem, w weekendy i święta. Sesje na bloga zazwyczaj wykonujemy w soboty lub niedziele, ponieważ tylko wtedy mój mąż ma możliwość zamienić swoją pracę zawodową na pracę w roli fotografa. Mam nadzieję, że nasz zapał już zawsze będzie utrzymywał się na podobnym poziomie.

Processed with VSCO with a4 preset
Processed with VSCO with a4 preset

Obowiązki domowe

Odkąd w mieszkaniu przeznaczyłam miejsce na swoje biuro, nie muszę patrzeć na to, co dzieje się w pozostałych pomieszczeniach. Chociaż w powszechnym przeświadczeniu, jeśli pracujesz w domu, to przecież do twoich obowiązków, jako element rozrywki i relaksu, należy sprzątanie, gotowanie obiadu, pranie czy wynoszenie śmieci. Mało kto rozumie, że ty faktycznie pracujesz nad danym projektem, a czas na sprzątanie wyznaczasz sobie dopiero po zakończeniu pracy. Na szczęście Mateusz doskonale wie, jak wygląda moje funkcjonowanie w ciągu dnia, dlatego wieczorem wspólnie wspieramy się w domowych obowiązkach.

cammy-coworking

16797827_381546805546006_2113300643663743786_o

Domowe zacisze czy biuro coworkingowe?

Praca w domowym zaciszu najczęściej wiąże się z przebywaniem we własnym towarzystwie, dlatego jeśli nie posiadasz cech introwertyczki, ten model może się u ciebie nie sprawdzić. Tutaj nikt cię nie pogoni, nie podpowie, nie rozśmieszy. Nie licz na słowa motywacji czy pochwały. Nie ukrywam, że czasami brakuje mi interakcji z ludźmi, dlatego wyjścia na spotkania służbowe czy spacery z psem są ku temu idealną okazją. Ostatnio przekonałam się także do biur coworkingowych, czyli miejsc, gdzie można wynająć biurko. Dzięki temu w łatwy sposób oddzielasz życie zawodowe od domowego, zmieniasz otoczenie i poznajesz innych ludzi. W tego typu miejscach powstaje swoista społeczność złożona ze specjalistów różnych branż (m.in. informatycy, fotografowie, tłumacze, graficy, pracownicy marketingu, autorzy tekstów, specjaliści ds. PR). Moje ulubione biuro coworkingowe – “MILK” mieści się przy ulicy Miodowej 41 w Krakowie. Tam też prowadzone są ciekawe warsztaty, zajęcia z jogi, czy sesje fotograficzne. Warto zajrzeć, jeśli jesteście z Krakowa.

Inwencja twórcza, a kryzys

Jeśli rzucasz pracę na etacie, tylko dlatego, aby uniknąć nerwowych sytuacji – jesteś w błędzie. Tutaj od nich nie uciekniesz, wręcz przeciwnie. Bardzo często jest tak, że w jednym czasie otrzymasz kilka projektów do napisania/opracowania. W takich sytuacjach największe znaczenie ma nasza produktywność oraz inwencja twórcza. Co jednak zrobić, kiedy dopada nas kryzys i brak nam weny? Przede wszystkim odpocząć i oczyścić umysł. Połóż się wcześniej spać, idź na spacer z koleżanką lub weź kąpiel, a później zacznij działać… Jeszcze jakiś czas temu biłam się z myślami, uparcie szukałam inspiracji i w ten sposób gromadziłam w sobie ogromne uczucie napięcia, które dodatkowo nie ułatwiało sprawy. Teraz pomaga mi także notatnik, w którym zapisuję ciekawe tematy na czarną godzinę. Jak widzisz, nie ma tutaj cudownych rozwiązań. Wszystko co powstaje, wymaga od ludzi ogromnej motywacji, determinacji i konsekwencji. Niezależnie od tego czy pracujesz w domu, czy wychodzisz do pracy. Wszędzie oczekują od Ciebie profesjonalnego podejścia.

Prestiż?

Wybierając pracę z domu możesz liczyć się z tym, że ludzie nie będę doceniać tego co robisz, niezależnie od tematyki i wykształcenia. Dom, czyli dla większości nuda i bezrobocie. Obserwując otoczenie odnoszę wrażenie, że nawet najsłabsza i najgorzej płatna praca (szczególnie w zawodzie) ma większe znaczenie i prestiż od pracy w domu (choć jeszcze nie zapytali cię o to, czym w ogóle się zajmujesz i jak sobie w życiu radzisz). Często zastanawiam się czy w ogóle jest sens komuś to tłumaczyć? Najważniejsze to robić coś w zgodzie ze sobą, nie krzywdząc przy tym innych.

Podsumowując, każda praca niezależnie od tego czy jest wykonywana z domu, czy w wyznaczonym miejscu pracy ma swoje dobre oraz złe strony. Grunt to odnaleźć i zrozumieć siebie. Niektórzy nie zrobiliby nic w ciągu dnia, jeśli nie czuliby nad sobą presji szefa, inni za to świetnie spełniają się w roli szefa i pracownika jednocześnie. Nie ma tutaj gotowych rozwiązań, dlatego każda z tych opcji może być równocześnie satysfakcjonująca dla różnych osób. Nielimitowane godziny czasu pracy mogą być jednocześnie zaletą, jak i wadą. Wszystko zależy wyłącznie od naszego podejścia i cech charakteru. Ja osobiście uwielbiam pracować w domu i na dzień dzisiejszy nie chciałabym zamienić tej pracy na żadną inną. A mniejszy kontakt z innymi ludźmi nadrabiam podczas spotkań służbowych lub towarzyskich, a także we wspomnianym wcześniej biurze coworkingowym.

A jak to wygląda u Was? Pracujecie w domu czy wolicie pracę poza domem? Może macie jakieś sprawdzone sposoby na balans miedzy odpoczynkiem, a efektywną pracą? Dajcie znać 🙂

coworking-cammy-5

Processed with VSCO with a4 preset
Processed with VSCO with a4 preset

coworking-cammy-2

JEDWABNA KOSZULA – Madelle
SWETER – Zara (podobne znajdziesz Tutaj)
MOM JEANS – Zara (podobne znajdziesz Tutaj)
PIERŚCIONEK – Apart
PAZNOKCIE – Studio Papaya

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w Milku – klimatycznym miejscu pracy, spotkań i warsztatów przy ulicy Miodowej 41 w Krakowie.

 

 

blogger
Cammy

link: http://www.cammy.com.pl

Leave a Comment